درباره آهن20 آگهی‌های خرید آگهی‌های فروش مناقصه‌ها مزایده‌ها دانستنی‌های فولاد قیمت روز آگهی‌های خدمات

نیکل

نیکل

نیکل  عنصر ۲۸ با معادل انگلیسی nickel  نیکل  فلزی مقاوم ، چکش خوار، براق با ساختار بلورین و مکعبی شکل به رنگ سفید و نقره ایمیباشد . این عنصر در سال ۱۷۵۱ توسط Axel Cronstedt دانشمند سوئدی کشف شد . از نظر خواص مغناطیسی وفعالیت شیمیایی شبیه به آهن وکبالت میباشد . کانیهای اصلی  نیکل  عبارتند از پنتلاندیت ، پیروتیت (سولفید های  نیکل  و آهن) و گارنییریت (سیلیکات  نیکل  و  منیزیم  ) هستند.

نیکل  یکی از اجزا اصلی تشکیل دهنده شهابسنگها به شمار می آید. شهابسنگهای آهن و سیدریت شامل آلیاژهای آهن حدود ۵ تا ۲۰ درصد  نیکل  می باشد.  نیکل  تجاری به فرمهای پنتلاندیت و پیروتیت می باشد که این معادن در ایالت انتاریو یافت می شود که این ناحیه حدود ۳۰ درصد از  نیکل  دنیا را تامین می کند. دیگر معادن این عنصر در کالندونیا، استرالیا، کوبا، اندونزی و در مناطق دیگر می باشد. این عنصر رسانای جریان بر ق است و سطح آن براق و صیقلی است. این عنصر از گروه عناصر آهن و کبالت است و آلیاژهای آن قیمتهای بالایی دارا هستند. این عنصر کاربردهای فراوانی در طبیعت دارد و برای ساخت  فولاد  ضدزنگ و دیگر آلیاژهای ضد زنگ و خوردگی مثل اینوار و مانل که الیاژى از  نیکل  و کبالت که در برابر خوردگى مقاوم است و و اینکونل و Hastelloys کاربرد دارد. برای ساخت لوله های نیکلی و مسی و همینطور برای نمک زدایی گیاهان و تبدیل آب شور به آب مایع استفاده می شود.  نیکل  استفاده های فراوانی برای ساخت سکه ها و  فولاد  نیکلی برای زره ها و کلید ها کار برد دارد و همینطور از  نیکل  می توان آلیاژهای نیکروم و پرمالوی و آلیاژی از  مس  را تهیه کرد. از  نیکل  برای ساخت شیشه های به رنگ سبز استفاده می شود. صفحات نیکلی می تواند نقش محافظت کننده برای دیگر فلزات را داشته باشد.  نیکل  همچنین کاتالیزوری برای هیدروژن دار کردن روغنهای گیاهی است. همچنین صنعت سرامیک و ساخت آلیاژی از آهن و  نیکل  که خاصیت مغناطیسی دارد و باتری های قوی ادیسون کاربرد دارد. از ترکیبات مهم  نیکل  می توان سولفات و آکسید را نام برد. نیکلطبیعی مخلوطی از ۵ ایزوتوپ پایدار است . همچنین ۹ ایزوتوپ ناپایدار دیگر نیز شناخته شده است.  نیکل  هم به صورت فلز و هم به صورت ترکیب محلول می تواند وجود داشته باشد. بخار سولفید  نیکل  سرطان زا می باشدکه در موقع استفاده از آن باید دقت لازم را به عمل آورد.

 

متالوژی نیکل :

نیکل فلزی است که به عنوان فلز آلیاژ کننده برای مس به کار برده می شود . همچنین به منظور درست کردن آلیاژ نقره نو یا آلیاکا (Ni-Cu-Zn) مورد استفاده قرار می گیرد .

در حال حاضر کشور های کانادا، روسیه ،کوبا ،توکالدونین دارای سنگ معدن غنی از نیکل هستند.

امروزه 90% از نیکل تولید شده توسط یک کمپانی کانادایی international Nicholas company)) I.N.CO  صادر می شود .

سنگهای معدنی نیکل :

سنگ های معدنی نیکل را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

1- سنگ معدن سولفیدی که به نوع sudburg موسوم می باشد و تقریبا 90% از نیکل تولید شده از این نوع سنگ معدن به دست می آید که به طور متوسط دارای 1-5% Cu  است . نیکل در این سنگ معدن بصورت spentlandit  (NiFe ) میباشد این سنگ معدن کالکوپیریت و پیروتیت نیز به همراه دارد .توسط آرایش مغناطیسی و یا فلوتاسیون جزء به جزء می توان از سنگ معدنی با 2.6% Cu و 2 % Ni  یک سنگ معدن تغلیظ شده مس با 28% مس 1% نیکل و یک سنگ معدن تغلیظ شده آهن به دست آورد.

2-سنگ معدن اکسیدی (سیلیکاتی): این نوع سنگ معدن ها معمولا دارای مس نمی باشد و دارای 1-10% نیکل هستند به طور کلی 7% از سنگ معادن استخراج شده را تشکیل می دهند .

3-سنگ معدن آرسینیکی

 

استفاده از سنگ معدن های سولفیدی برای تهیه مات نیکل :

سنگ معدن سولفیدی را می توان توسط آرایش مغناطیسی و فلوتاسیون جزء به جزء تغلیظ نمود .

تشویه: سنگ معدن های سولفیدی ،تشویه ناقص می شوند تا اینکه مقداری از گوگرد که به آهن متصل است جدا شود و اکسید آهن به دست آمده در موقع تهیه مات خام (Rohstein) با سیلیسیم اکسید تولید سرباره نماید . روی هم رفته مقدار گوگرد از 2% به 10% تقلیل داده می شود .برای تهیه مات خام نیکل در کوره های استوانه ای که شارژ کوره باید تکه ای باشد از دستگاه دیویت لوید استفاده می شود . و برای تهیه مات خام نیکل در کوره های شعله ای که شارژ می بایستی خود باشد دستگاه تشویه طبقه ای و یا طریقه ی طبقه متلاطم مورد استفاده قرار می گیرد.

ذوب مات خام نیکل : برای تهیه خام مات نیکل کلیه قوانینی که برای تهیه مات مس به کار برده می شد در اثر ذوب کردن سنگ معدن تغلیظ شده و به دست آوردن مات خام مقدار نیکل و مس در مات خام به مقدار (10-25%Cu+Ni) می رسد ضمنا سرباره ای که دارای مقدار بسیار کمی نیکل است جدا می شود .در درجه حرارتی که مات خام ذوب می شود فقط ترکیب Ni3S2 وجود دارد زیرا NiS در اثر جدا کردن گوگرد متلاشی می شود .در سیستمCu-S  یک منطقه نقص انحلال وجود دارد .ذوب کردن مات خام نیکل می تواند مثل مس یا در کوره استوانه ای و یا در کوره ی شعله ای انجام شود .

 

تهیه مات نیکل از مات خام نیکل :

تهیه مات نیکل از مات خام نیکل چنین است که نیکل و مس را از آهن جدا می کنند . آهن که به صورت FeSوجود دارد به FeO  تبدیل شده و در اثر اضافه کردن SiO2 به صورت سرباره در آورده می شود . مات خام وارد کانورتر می شود . این کانورتر کاملا شبیه کانورتر هایی است که در تهیه مس خام به کار برده می شدند و برای اینکه کار به طور مداوم انجام شود مات خام مذاب وارد کنورتر شده و در آنجا دمیده می شود .جداره ی کانورتر بازی است (ماگنتیت ) چون مات از لحاظ فلزات مورد نظر فقیر بوده سرباره ی زیادی تولید می گردد .لذا کوره باید مرتبا شارژ شود .مواد سوختنی در کانورتر Fe و S می باشند و اکسید شدن FeS در وهله اول انجام می گیرد .که به صورت سرباره ی سیلیکاتی خارج می شود .چنانچه Cu  و Ni نیز اکسیده بشوند به علت وجود FeS (به مقدار زیاد )فورا گوگرده می گردند و مواد Ni3S2 و Cu2S به دست می آیند .

 

تهیه نیکل و مس از مات :

در مرحله دوم دمیدن در کانورتر واکنش های تشویه و فعل و انفعال انجام می شوند .

مقدار فشار SO2 برای تهیه نیکل در 1527درجه سانتیگراد برابر است با 0.00015 اتمسفر .از طرفی چون در تمام محیط یک حلالیت نیکل در گوگرد وجود دارد روی این اصل عمل تشویه و فعل و انفعال نمی تواند انجام شود .

برای تهیه نیکل از مات باید دو موضوع را در نظر گرفت :

1-تهیه نیکل و مس با هم که این آلیاژ را فلز مونل Monl-Metal می نامند .

2-تهیه مس و نیکل به طور جداگانه .

 

آلیاژهای  نیکل

1. آلیاژ   مس  -  نیکل  (مونل)

این آلیاژ Ni-Cu  به فلز مونل موسوم است برای تهیه آن ،مات نیکل و مس را پس از خرد کردن تشویه کامل نموده و با زغال چوب نرم مخلوط کرده آنگاه در کوره های شعله ای یا کوره های الکتریکی قوسی احیا می نمایند . بدین ترتیب مس و نیکل با هم تولید کریستالهای مخلوط می کنند . فلز مونل به طور متوسط در حدود  Ni 60 -70% و 27-29% Cu  و کم تر از 5% Fe و Si وMn دارا می باشد .تهیه فلز مونل بسیار اقتصادی می باشد چون مستقیما از سنگ معدن بدست می آیند و دارای خواص فیزیکی و شیمیایی خوبی است به طوری که راحت ریخته گری می شود .قابلیت چکش خواری خوبی دارد و در مقابل عوامل شیمیایی خارجی پایدار است و در مقابل آب دریا و اسید سولفوریک و کلرواسید فلوریدریک و NH3 و NaOH نیز پایدار است .بدین جهات این آلیاژ موارد مصرف بسیاری پیدا کرده است از جمله وسایل خانگی و پمپ ها و... نکته قابل توجه این است که در مات مورد مصرف ،نباید مقدار فلزات قیمتی زیاد باشد زیرا فلزات قیمتی از بین خواهند رفت.

 

 ۲.آلیاژهای کرم-  نیکل

کرم یکی از مهمترین عناصر آلیاژی برای مقاومت به خوردگی زیاد و مقاومت در دماهای بالا در آلیاژهای پایه   نیکل   است. این عنصر دارای انحلال پذیری حالت جامد بالادر حدود ۳۰% در دمای اتاق، در  نیکل  می باشد. اینکونل ۶۰۰ یک  آلیاژ  مهندسی  استاندارد برای استفاده در محیط های شدیدا خورنده در دماهای بالا می باشد که یک  آلیاژ   Ni-Cr-Fe حاوی ۱۵.۵% کرم و ۸% آهن است. این  آلیاژ  قابل  عملیات حرارتی  نمی باشد ولی می تواند بوسیله کارسرد استحکام یابد.

 ۳.سوپر  آلیاژ  پایه  نیکل

نیکل  همچنین می تواند پایه­ای برای سوپر  آلیاژ  با مشخصات دما بالا- استحکام بالا باشد. سوپر آلیاژها، در موتور جت و توربین های گازی استفاده می شوند. سوپر آلیاژها از آهن، کبالت یا  نیکل   ساخته می شوند. سوپر آلیاژها همچنین شامل سایر فلزات مانند کرم،  تنگستن  ،  آلومینیوم  و  تیتانیوم  می باشند. سوپر آلیاژها مقاوم به خوردگی (زنگ زدگی) بوده و خواص خود را در دمای بالا حفظ می کنند.

 

مصارف  نیکل

  • ساخت  فولاد  ضد زنگ آستنیتی
  • بعنوان سوپر  آلیاژ
  • در  فولاد  آلیاژی، باتری های قابل شارژ، کاتالیست ها، ضرب سکه، محصولات ریخته گری و ورق سازی
  • در ورق های زرهی و درب ضد سرقت
  • آلیاژ  آلنیکو مورد استفاده در آهن ربا
  • در بوته های مورد استفاده در آزمایشگاه های شیمیایی
  • سیم های هوشمند یا آلیاژهای حافظه دار مورد استفاده در ربات ها
  • فلز مونل که آلیاژی از  مس  و   نیکل   است که در برابر خوردگی مقاومت زیادی دارد و برای پروانه کشتی، وسایل آشپزخانه و لوله کشی صنایع شیمیایی استفاده می شود.

 

 

 

مطالب مرتبط

فلز روی       

مس      

فولاد      

سرب      

چدن      

تیتانیوم      

آلومینیوم     

برنج      

تنگستن      

منیزیم

منگنز      

قلع       

انتشار آگهی در تلگرام

 

 

آلومینیوم

آلومینیوم فلزی نرم و سبک است که دارای ظاهر نقره ای کدر می باشد زیرا وقتی در معرض هوا قرار می گیرد، یک لایه نازک از اکسیدآلومینیوم روی آن تشکیل می شود.
اطلاعات بیشتر

فلز روی

آلیاژهای روی از قرنها پیش استفاده می‌شده‌است. کالاهای برنجی که به ۱۰۰۰-۱۴۰۰ سال پیش باز می‌گردند در فلسطین پیدا شده‌اند و اشیاء رویی با ۸۷٪ روی در ترانسیلوانیا ما قبل تاریخ یافت شده‌اند.
اطلاعات بیشتر

مس

مس فلز نسبتاً قرمز رنگی است که از خاصیت هدایت الکتریکی و حرارتی بسیار بالایی برخوردار است.(در بین فلزات خالص، تنها خاصیت هدایت الکتریکی نقره در حرارت اتاق از مس بیشتر است)
اطلاعات بیشتر

فولاد

اصطلاح afshar یا پولاد برای آلیاژهای آهن که بین 0/025 تا حدود 0/03 درصد کربن دارند بکار میرود فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری نیز همراهند .
اطلاعات بیشتر

سرب

سرب از عنصرهای شیمیایی واسطه در جدول تناوبی است. سرب همچنین در رده فلزها قرار دارد. این فلز تشعشعات هسته‌ای را عبور نمی‌دهد. سرب در طبیعت به شکل کانی به نام گالن (سیستم تبلور کوبیک یا مکعبی) یافت می‌گردد.
اطلاعات بیشتر

چدن

چدن به آلیاژهایی از آهن و کربن که بین ۲.۱الی ۶.۲ درصد کربن داشته باشند، گفته می‌شود. رنگ مقطع شکست این آلیاژ به عنوان شناسه نامگذاری انواع مختلف آن به کار می رود.
اطلاعات بیشتر

تیتانیوم

تیتانیوم عنصری است فلزی با عدد اتمی ۲۲، در گروه IVB که در دورهٔ چهارم جدول تناوبی جای دارد.
اطلاعات بیشتر

برنج

برنج آلیاژی از مس و فلز روی می‌باشد که نسبت آن‌دو در آلیاژ تعیین کننده نوع برنج با توجه به مورد استفاده آن است.
اطلاعات بیشتر

تنگستن

تنگستن (Tungsten) از فلزات واسطه می باشد. اگرچه طبیعت فیزیکی (دمای ذوب بالا، چگالی بالا، فشار بخار پایین و غیره) دلیل اصلی گسترش کاربردهای تنگستن می¬ باشد
اطلاعات بیشتر

عملیات حرارتی

در این فرآیند فلزات ابتدا حرارت می بینند و سپس سردکاری می شوند تا اینکه ویژگی جدید پیدا کنند.
اطلاعات بیشتر

تفاوت های فلز خالص و آلیاژ

فلزات خالص مانند آهن یا آلومینیوم منجمد نمی شوندو مانند آلیاژهای خود شروع به تبلور می کنند.
اطلاعات بیشتر

منیزیم

سبک ترین فلز در بین فلزات سازه ای است به طوریکه وزن الومینیوم 1.5 برابر وزن آهن و 4 برابر وزنآن می باشد. قابلیت ماشین کاری بالایی دارد و با اکثر روش های معمول می توان آنرا ریخاه گری کرد قطعات ریختگری آن استحکام و سختی و مقاومت ضربه بالایی دارند هدایت ا ...
اطلاعات بیشتر

منگنز

منگنز خالص بسیار ترد است و در کاربردهای سازه ای نمیتوان از آن استفاده کرد به آسانی اکسید می شود و در هوای مرطوب به سرعت زنگ می زند.
اطلاعات بیشتر

نیکل

نیکل و آلیاژهای آن نقش حیاتی در صنعت دارند و این به خاطر توانایی بالای آنها در شرایط کاری متغییر و شدید مثل محیط های خورنده دماهای کاری بالا و تنشهای بالا و یا ترکیبی از این شرایط کاری.
اطلاعات بیشتر

قلع

قلع: یکی از اولین فلزاتی است که برای بشر شناخته شده می باشد. فلزی غیر سمی نرم قابل انعطاف و مناسب برای نورد سرد می باشد.
اطلاعات بیشتر