درباره آهن20 آگهی‌های خرید آگهی‌های فروش مناقصه‌ها مزایده‌ها دانستنی‌های فولاد قیمت روز آگهی‌های خدمات

مس

مس فلز نسبتاً قرمز رنگی است که از خاصیت هدایت الکتریکی و حرارتی بسیار بالایی برخوردار است.(در بین فلزات خالص، تنها خاصیت هدایت الکتریکی نقره در حرارت اتاق از مس بیشتر است) چون قدمت مصنوعات مسی کشف شده به ۸۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد، احتمالاً این فلز قدیمی‌ترین فلز مورد استفاده انسان می‌باشد. مس علاوه بر اینکه در سنگهای معدنی گوناگون وجود دارد، به حالت فلزی نیز یافت می‌شود.

مصارف و کاربرد های مس:

مصارف برقي مس:
صنعت برق يكي از بزرگ‌ترين مصرف‌كنندگان مس است زيرا مس بهترين فلز ارزان براي انتقال برق است، همچنين مس در مقايسه با ساير انتقال‌دهنده‌ها از استاندارد خاصي برخوردار است
علاوه براين، قدرت استثنايي مس، انعطاف پذيري‌اش و مقاومت‌اش در برابر وادادگي و خوردگي، آن را به ارجح‌ترين و ايمن‌ترين انتقال‌دهنده براي ساخت سيم تبديل كرده است. 
مس همچنين در كابل‌هاي برق، به صورت عايق‌بندي شده يا نشده، و براي كاربردهاي ولتاژ پايين، متوسط يا بالا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. 
مس بخش اصلي موتورها و تبديل‌كننده‌هاي كارآمد است. 

الكترونيك و ارتباطات: 
كاربرد فيبر نوري در خطوط اصلي ارتباطات به انقلابي در صنعت ارتباطات از راه دور منجر شده است. علي‌رغم كنار گذاشتن مس در بخشي از نظام توزيع، نياز به مس در اجتماعاتي كه با سيم به هم متصل مي‌شوند افزايش يافته است. مس هنوز انتقال‌دهنده‌ي مناسبي براي بخش‌هاي انتهايي مسير انتقال است. همچنين خطوط اشتراك داخلي، شبكه‌هاي محلي، كامپيوترهاي شخصي و ساير سخت‌افزارها همگي به مس و آلياژهاي آن، بخصوص اتصال‌دهنده‌ها نيازمندند. 
(فن‌آوري خط اشتراك‌دهنده‌ي ديجيتالي) به زيرساخت‌هاي مسي و موجود سيم‌هاي تلفن معمولي اين امكان را مي‌دهد تا اطلاعات را با سرعت بالا انتقال دهند. اين فن‌آوري براي كاربران اينترنت به معناي اتصال به 5/1 بيت در ثانيه به جاي 56 هزار بيت در ثانيه است. 
سازندگان نيمه‌هادي‌ها اخيراً چيپ مسي جنجال‌برانگيزي ارائه كرده‌اند. با استفاده از مس در مدار چيپ‌هاي سيليكوني، ريزپردازنده‌ها اين توانايي را مي‌يابند تا با استفاده از انرژي كمتر در سرعت‌هاي بالاتري عمل كنند.
ساختمان و عمارت:
مقاومت بام‌هاي مسي علاوه بر جذابيت‌شان در برابر شرايط هوايي سخت بسيار معروف است. در اكثر ساختمان‌هاي عمومي، ساختمان‌هاي تجاري و خانه‌ها از مس براي مقاومت در برابر آب باران و بام‌سازي استفاده مي‌شود. 
برق جلاي سبز رنگ و تاثيرگذاري كه نماي كلاسيكي از گرمي و زيبندگي به مس اعطا مي‌كند، حاصل آب و هواي طبيعي است. سيستم‌هاي آب‌رساني و گرمايي مسي مشخصه‌اي از ايمني ارزشمند در ساختمان‌هاست. 
مس و برنج موادي هستند كه در لوله‌كشي، شيرهاي آب، سوپاپ‌ها و وسايل منزل به كار مي‌روند. 
مس برخلاف لوله پلاستيكي نمي‌سوزد، ذوب نمي‌شود يا در صورت بروز آتش گازهاي سمي يا زيان‌آور آزاد نمي‌كند. لوله‌هاي مس همچنين از سيستم‌هاي آب‌رساني در برابر باكتري‌هاي مرگبار مثل ليجيونلا legionella محافظت مي‌كند. 
استفاده از دستگيره‌ها و بشقاب‌هاي مسي متضمن استفاده از خواص زيست‌ثباتي مس و ممانعت از انتقال بيماري و ميكروب است. 

 

انواع مس و آلیاژهای

انواع مس و آلیاژهای آن عبارتند از :

1-مس خالص: که حاوی 99.3% و یا بیشتر مس می باشد.

 2-آلیاژهای با درصد مس بالا : دارای درصد مس بین 96% تا 99.3% می باشند و برای دستیابی به خواص ویژه ممکن است نقره نیز افزوده شود.

 

3- برنج ها : دارای روی به عنوان عنصر آلیاژی اصلی می­ باشند، همچنین عناصر دیگری مانند آهن، آلومینیوم ، نیکل و سیلیسیوم برای بهبود خواص آلیاژ ، افزوده می ­شوند. برنج ها دارای مقاومت به خوردگی و استحکام کششی بالایی هستند.

افزودنی های برنج : افزودن سرب به ترکیبات برنج می تواند سبب بهبود خواص ماشین کاری شده، همچنین موجب سایش کمتر ابزار شود. افزودن آلومینیوم ، آهن و منگنز به برنج سبب افزایش استحکام، افزودن سیلیسیوم سبب بهبود مقاومت به سایش می­ شود.

     طبقه بندی برنج ها: به دو دسته تقسیم می­ شوند:

 -  برنج آلفا، با درصد روی کمتر از 37%. این آلیاژها داکتیل بوده و می توانند کارسرد شوند.

 -  برنج آلفا - بتا یا دوتایی دارای 37-45% روی هستند. این آلیاژها دارای داکتیلیته محدودتری هستند و سخت تر و مستحکم تر می­ باشند.

خانواده های برنج : آلیاژهای برنج دارای سه خانواده اصلی می­ باشند:

          - آلیاژهای مس-روی

          - آلیاژهای مس-روی- سرب ( برنج های سرب دار)

          - آلیاژهای مس-روی- قلع ( برنج های قلع )

4- برنز ها: دارای قلع به عنوان تنها عنصر آلیاژی و یا عنصر آلیاژی اصلی می­ باشند. امروزه برنز به آلیاژ های مس که عنصر آلیاژی اصلی آنها غیر از نیکل و روی می­ باشد اطلاق می شود.

  خانواده برنزها شامل:

          - آلیاژ های مس- قلع -فسفر (برنز های فسفر)

          - آلیاژ های مس- قلع - سرب -فسفر (برنز های فسفر سرب دار)

          - آلیاژ های مس- آلومینیوم (برنز های آلومینیوم )

          - آلیاژ های مس-سیلیسیوم (برنز های سیلیسیوم)

 5-سایر گروه های آلیاژی

     آلیاژ های مس - نیکل : همانطور که از نام این آلیاژ مشخص است عنصر آلیاژی اصلی نیکل می­ باشد. این گروه می­ توانند شامل عناصر آلیاژی دیگر و یا فقط نیکل ، به تنهایی باشند.

     آلیاژ های مس - نیکل - روی : این آلیاژ ها بi علت رنگ آلیاژ به عنوان نقره های نیکل معروف می­ باشند. این گروه حاوی روی و نیکل به عنوان عناصر آلیاژی اصلی بوده، همچنین ممکن است سایر عناصر آلیاژی نیز به آن افزوده شود.

     مس های سرب دار : مس های سرب دار آلیاژهای مس ریختگی هستند که دارای 20% و یا بیشتر افزودنی سرب می­ باشند. همچنین آنها حاوی مقادیر کمی نقره هستند اما عناصر قلع و یا روی در آنها وجود ندارد.

 6- آلیاژهای خاص : وقتی آلیاژها دارای ترکیبات شیمیایی هستند که در هیچ یک از گروه های ذکر شده قرار نمی­ گیرد، تحت عنوان آلیاژ های خاص نامگذاری می­ شوند.

     مس های اتومات : این خواص با افزودن گوگرد و تلوریم به مس بدست می­ آید.

     مس بازیافتی : آلیاژهای مس برای بازیافت بسیار مناسب هستند. حدود 40% مصرف سالیانه آلیاژ های مس از مواد مسی بازیافت شده تامین می­ شود.

 

استحکام تسلیم مس: 

نقطه تسلیم آلیاژهای مس به صورت مشخص تعریف نشده است. بیشتر متداول است که در 0.5% کشش، استحکام تسلیم مواد آنیل شده، به عنوان یک سوم استحکام کششی آنها در نظر گرفته شود. سخت کاری با کار سرد یعنی مواد سخت تر شده و داکتیلیته آنها کاهش یابد و استحکام تسلیم به استحکام کششی نزدیک شود.

کارسرد و کار گرم:

 مس و  آلیاژ های آن هر دو می­ توانند کار سرد و کارگرم شوند. داکتیلیته می­ تواند بوسیله آنیل کردن و یا آنیل تصادفی در حین جوشکاری یا لحیم کاری، مجددا بدست آید.   

 هدایت الکتریکی مس:

هدایت الکتریکی مس در دومین مرتبه پس از نقره قرار دارد و 97% آن می­ باشد. بعلت قیمت کمتر و فراوانی بیشتر، مس بطور سنتی بعنوان ماده استاندارد برای کاربردهای انتقال الکتریسیته استفاده می­شود. اگرچه از نقطه نظر وزنی، سهم بزرگی از خطوط نیروی ولتاژ بالا هم اکنون از  آلومینیوم  بیشتر از مس استفاده می شود، هدایت آلومینیوم حدود دو برابر مس می­ باشد. این آلیاژهای آلومینیوم ، دارای استحکام پایین بوده و نیاز به بهسازی با گالوانیزه کردن و یا پوشش دهی آلومینیوم با سیم­ های  فولاد ی با استحکام کششیبالا در هر لایه دارند. اگر چه افزودن سایر عناصر خواصی نظیر استحکام را بهبود می­ بخشد، ولی مقداری کاهش در هدایت الکتریکی ایجاد می­ کند. بعنوان مثال افزودن 1% کادمیم می­ تواند باعث افزایش استحکام به میزان 50% شود ولی هدایت الکتریکی به میزان 15% کاهش می­ یابد.

هدایت حرارتی مس:

هدایت حرارتی مس در حدود دو برابر آلومینیوم و سی برابر  فولاد زنگ نزن است. از این رو مس برای کاربردهایی که به انتقال حرارت سریع نیاز دارند، از قبیل ظروف آشپزخانه، مبدل حرارتی، رادیاتور های ماشین و وسایل نقلیه و انباره های حرارتی در کامپیوتر، دیسک چرخان و مجموعه­ های تلویزیون، استفاده می­ شود.

مقاومت به خوردگی مس : 

همه آلیاژ های مس دارای مقاومت به خوردگی در برابر آب و بخار می ­باشند. در بیشتر اتمسفر های صنعتی و دریایی، آلیاژهای مس دارای مقاومت به خوردگی هستند. مس در محلول­های نمکی، خاک ها، کانی های غیر اکسیدی، اسید های آلی و محلول های سوز آور، مقاوم است. محلول آمونیاک مرطوب، هالوژن­ ها، سولفید ها، محلول­های حاوی یون های آمونیاک و اسیدهای اکسیدی، مانند اسید نیتریک، به مس حمله خواهند کرد. آلیاژهای مس همچنین دارای مقاومت ضعیفی در برابر اسیدهای غیر آلی هستند. مقاومت به خوردگی آلیاژهای مس به دلیل تشکیل فیلم های به هم چسبیده روی سطح مواد می ­باشد. این فیلم ها نسبتا غیر قابل نفوذ در مقابل خوردگی هستند بنابراین فلز پایه را از حمله بیشتر محافظت می­ کنند. آلیاژهای مس- نیکل ،  برنج  های  آلومینیوم  و آلومینیوم مقاومت عالی در برابر خوردگی در آب نمک از خود نشان می­ دهند.

هشدارها

با تمامی ترکیبات مس باید طوری رفتار شود گویی سمی هستند ( مگر خلاف آن مشخص باشد). این فلز در حالت پودزی خطر آتش زایی دارد.30 گرم سولفات مس برای انسان کشنده است.مس موجود در آب آشامیدنی با غلظتی بیش از 1 میلی گرم در لیتر موجب لک شدن لباسها و اقلام در آب می گردد.مقدار بی خطرمس در آب آشامیدنی انسان بر حسب منبع آن متفاوت است اما مرز آن بین 5/1 تا 2 میلی گرم در هر لیترمی باشد.

 

 

مس و آلیاژ های آن با مقاومت بالای خوردگی جوی و سیالی و هدایت الکتریکی و گرمایی خوب آنها شناخته می شوند. آلیاژ های مس و ویژگی های کار سرد و کار گرم خوبی از خود نشان می دهد.

برنج و برنز آلیاژ هایی از مس می باشند که ویژگیهای آنها با محتوای آلیاژ تغییر میکند. برا مثال قلع و برنز با مقدار سرب بالا مقاومت بالایی در برابر خوردگی ایجاد می کند. برنج با استحکام بالا در قطعات سازه ای تحت تنش بالا چرخ دنده های تحت سایش بالا ملخ های زیر دریایی ها با مقاومت خوردگی بالا کاربرد عمده ای دارد.

مس خالص به طور وسیع در کابلها سیمها اتصالات الکتریکی و دیگر وسایل هادی جریان الکتریکی استفاده می شود. مس بطور عمده در رادیاتور اتومبیل، پانلهای جذب انرژی خورشیدی ، مبدلهای حرارتی و سایر کاربردهای دیگر که نیاز به انتقال حرارت دسریع دارد استفاده میشود.

وضعیت تولید:

فلز مس به عنوان یکی از کهن ترین فلزات و عناصر معدنی از دیر باز به عنوان ماده ی اولیه جهت تولید ابزار آلات و ماشین ابزار مورد استفاده قرار گرفته است .

مس معمولا در طبیعت به همراه سولفور یافت می شود  فلز مس خالص به طور کلی از فرآیندی چند مرحله ای تولید می شود که از استخراج معدن و  کنسانتره سنگ کم ارزش سولفید معدنی مس آغاز شده و پس از ذوب و تصفیه الکترولیتی ، کاتد مس خالص را تولید میکند .افزایش سهم مس از شستشوی اسید سنگ فلز اکسید شده حاصل می شود . مس یکی از قدیمی ترین فلزاتی است که بکار می رفته و یکی از مهم ترین مواد  در رشد تمدن می باشد .

به سبب خصوصیاتی مانند تکینی بودن یا ترکیبی ، قابل مفتول شدن ، چکش خوری ، رسانندگی الکتریکی حرارتی و نیز مقاومت آن در برابر زنگ زدگی ، مس به یکی از فلزات اصلی صنعتی تبدیل شده که از نظر میزان مصرف پس از آهن و آلومینیوم در  رتبه سوم قرار دارد. کاربرد های الکتریکی مس مانند تولید و انتقال برق ، سیم کشی ساختمان ، ارتباطات ، محصولات الکتریکی و الکترونیکی تقریبا سه چهارم کل مصرف مس را شامل میشود . معماری بزرگترین بازار تک قطبی پس از محصولات الکتریکی و الکترونیکی ، حمل و نقل ، ماشین آلات صنعتی و محصولات مصرفی و اصلی می باشد . فرآورده های فرعی و جانبی مس از ساخت و محصولات غیر قابل استفاده مس به آسانی بازیافت شده و به طور قابل  توجهی به عرضه مس می پیوندد .

شمش مس به صورت کاتد عموما بر اساس فرآیند ریخته گری واسطه ای نظیر اسلب ،بیلت، ورق ،مفتول و راد     مسی ، لوله و آلیاژهای مس به اشکال مختلف تبدیل می شود به عنوان نمونه به معرفی در محصول واسطه ای می پردازیم :

اسلب:

کاتد تولیدی در پالایشگاه و لیچینگ به واحد ریخته گری ارسال می گردد. این واحد از دو بخش ریخته گری پیوسته و نیمه پیوسته تشکیل شده است . از جمله تولیدات بخش ریخته گری نیمه پیوسته ، اسلب (شمش تخت مسی) است  که بر اساس استاندارد ASTM B5 تولید می شود .

عموما ابعاد  اسلب که به صورت ورق  تخت می باشد به شرح زیر می باشد:

طول:7300 میلیمتر

عرض:660 میلیمتر

ضخامت: 127 میلیمتر

 

بیلت:

کاتد تولیدی در پالایشگاه و لیچینگ به واحد ریخته گری ارسال می گردد . این واحد از دو بخش ریخته گری پیوسته و نیمه پیوسته تشکیل شده است . از جمله تولیدات بخش ریخته گری نیمه پیوسته ، بیلت (شمش استوانه ای مسی) است که بر اساس استاندارد ASTM B5 تولید می شود .

ابعاد بیلت که به صورت استوانه یا مفتول می باشد به شرح    زیر می باشد:

طول :7300 میلیمتر

قطر:250 میلیمتر

 

کاربرد های دیگر ترکیبات مس :

اکسید مس

به صورت الکتریکی از مس و یا از واکنش بازها با سولفات مس به دست می آید . کاربرد آن به عنوان عامل ضد قارچ و در رنگ آمیزی شیشه و چینی استفاده می شود .

کلرید مس

از انحلال اکسید مس در اسید کلریدریک یا واکنش با کلر به دست می آید .کاربرد اصلی آن در صنعت نفت برای شیرین سازی نفت و برای تجزیه کاتالیزورها در فرآیندهای شیمیایی و همچنین نگه دارنده در صنعت چاپ و رنگ آمیزی چیت است.

اکسی کلرید مس

از واکنش اسید هیدروکلرید با مس یا اکسیداسیون محصولات سوسپانسیونی کلریدی به دست می آید و کاربرد اصلی آن به عنوان عامل ضد قارچ است.

نیترات مس

از انحلال کربنات مس در اسید نیتریک به دست آمده و در سرامیک سازی ،آتش نشانی و عکاسی کاربرد دارد.

سیانید مس

از واکنش سیانید سدیم و سولفات مس به دست می آید و در الکتروپلاتینگ مس استفاده می شود.

نفتناد مس

از واکنش سولفات مس و اسید نفتنیک در ترکیب با یک باز و یا با گرم کردن اسید نفتنیک حاصل شده و به عنوان نگه دارنده ی چوب و عامل گندزدا مورد استفاده قرار می گیرد .

صابون مس

از واکنش متقابل صابون محلول و سولفات مس ساخته می شود . مقدار کمی از این صابون ها مانند استرات مس ، اولئات مس و ابیتات مس به عنوان عامل گندزدا مصرف می شود و همچنین در روغن ها مورد استفاده دارند.

بزرگترین معادن مس دنیا:

بر اساس مطالعات و تحقیقات گسترده ی زمین شناسی کشور شیلی بزرگ ترین خاستگاه معدن مس دنیا محسوب می شود به نحوی که 8 معدن از مجموعه معادن بزرگ دنیا بر اساس ظرفیت های معدنی دسته بندی می شود..

اصلی ترین کشورهای تولید کننده معدن مس جهان عبارتند از شیلی ، ایالات متحده ، پرو و استرالیا .

شیلی بیش از 35% صادرات جهان را داراست . کودلکو شرکت معدنی شیلی و فری پورت مک موران تولید کننده آمریکایی هر کدام حدود 10% تولید مس جهان را دارا هستند . سپس سه شرکت BHP Bilton ،اکستراتا و ریو تینتو بزرگترین شرکتهای استخراج معدن هستند که توسط گروپو مکزیکو اداره میشوند . 10 شرکت معدنی مطرح 58% تولید بازار را در سال 2007 در دست داشتند .

ایران با در اختیار داشتن متوسط عیار محصولات معدنی به میزان 73% رتبه پنجم از نظر کیفیت و عیار بالا ی معادن را به خود اختصاص داده است.

میزان تولیدی جهانی معدنی از روندی صعودی برخوردار بوده است .

همچنین میزان ظرفیت ثبت شده معدنی این محصول در جهان از 15میلیون تن به حدود 9/17 میلیون تن افزایش پیدا کرد..

گستره جغرافیایی معادن مس :

اصولا کمربند مس در ایران از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده است البته غیر از این نوار کمربندی که معادنی چون سرچشمه و انگوران را در خود جای داده اند .در جنوب خراسان نیز یکسری معادن وجود دارد.

معادن عمده مس در ایران:

معدن مس سرچشمه و سونگون به عنوان بزرگترین معادن مس کشور به شمار میروند که بیشترین ذخایر این ماده معدنی در کشور را به خود اختصاص داده اند .

معادن عمده مس در دنیا:

گستره معادن مس در دنیا نیز در قاره آمریکا ، از منطقه آمریکای لاتین با مرکزیت کشور شیلی که در بر دارنده ی مستعد ترین و  با پتانسیل ترین معادن مس در دنیا و در اختیار داشتن 35% صادرات جهان و کشور پرو در این منطقه تا کشورهای مکزیک و آمریکا گسترش پیدا کرده است .در منطقه آسیا نیز عمده ترین معادن شناخته شده در کشورهای ایران و قزاقستان در غرب تا اندونزی در منطقه شرق مستقر می باشد . معادن این فلز گرانبها نیز در منطقه اروپا عموما در منطقه شرق اروپا با مرکزیت روسیه و لهستان مستقر می باشد ضمن آنکه معادن مستقر در منطقه استرالیا نیز از استعداد قابل توجهی برخوردار می باشند به نحوی که بزرگترین معادن دنیا در کشور های فوق است .به طور کلی چهار کشور شیلی آمریکا پرو و استرالیا اصلی ترین کشور های تولید کننده مس جهان می باشد.

تولید مس در ایران و دنیا :

بالغ بر 90%  از صنعت مس ایران زیر مجموعه شرکت ملی مس ایران می باشد لذا مرکزیت اصلی آن را می توان به استان کرمان و مابقی واحدهای تولیدی و صنایع پایین دستی صنعت مس در استان های تهران مرکزی زنجان خراسان آذربایجان یزد و... گسترش یافته است.

فرآیند تولید مس:

Sorb

استاندارد های داخلی مس:

موضوعاستانداردICSتاریخ تدوین
مس-اندازه10977،1201345
مس-طبقه بندی41277،120،301346
کانه های مس –روش اندازه گیری76977،120،301351
سیم های مسی و آلیاژها-آزمون های کششی100229،060،101352
مس-روش آزمون خوردگی155371،080،201371
آندهای مسی177625،2201371
مس و هم بسته های مسی178277،120،301381
مس و آلیاژهای مسی-روش اندازه گیری در آلیاژ 367271،1201371

 

 

 

مطالب مرتبط

فلز روی       

آلومینیوم      

فولاد      

سرب      

چدن      

تیتانیوم      

نیکل      

برنج      

تنگستن      

منیزیم

منگنز      

قلع       

انتشار آگهی در تلگرام

 

آلومینیوم

آلومینیوم فلزی نرم و سبک است که دارای ظاهر نقره ای کدر می باشد زیرا وقتی در معرض هوا قرار می گیرد، یک لایه نازک از اکسیدآلومینیوم روی آن تشکیل می شود.
اطلاعات بیشتر

فلز روی

آلیاژهای روی از قرنها پیش استفاده می‌شده‌است. کالاهای برنجی که به ۱۰۰۰-۱۴۰۰ سال پیش باز می‌گردند در فلسطین پیدا شده‌اند و اشیاء رویی با ۸۷٪ روی در ترانسیلوانیا ما قبل تاریخ یافت شده‌اند.
اطلاعات بیشتر

فولاد

اصطلاح afshar یا پولاد برای آلیاژهای آهن که بین 0/025 تا حدود 0/03 درصد کربن دارند بکار میرود فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری نیز همراهند .
اطلاعات بیشتر

سرب

سرب از عنصرهای شیمیایی واسطه در جدول تناوبی است. سرب همچنین در رده فلزها قرار دارد. این فلز تشعشعات هسته‌ای را عبور نمی‌دهد. سرب در طبیعت به شکل کانی به نام گالن (سیستم تبلور کوبیک یا مکعبی) یافت می‌گردد.
اطلاعات بیشتر

چدن

چدن به آلیاژهایی از آهن و کربن که بین ۲.۱الی ۶.۲ درصد کربن داشته باشند، گفته می‌شود. رنگ مقطع شکست این آلیاژ به عنوان شناسه نامگذاری انواع مختلف آن به کار می رود.
اطلاعات بیشتر

تیتانیوم

تیتانیوم عنصری است فلزی با عدد اتمی ۲۲، در گروه IVB که در دورهٔ چهارم جدول تناوبی جای دارد.
اطلاعات بیشتر

نیکل

نیکل عنصر ۲۸ با معادل انگلیسی nickel نیکل فلزی مقاوم ، چکش خوار، براق با ساختار بلورین و مکعبی شکل به رنگ سفید و نقره ایمیباشد .
اطلاعات بیشتر

برنج

برنج آلیاژی از مس و فلز روی می‌باشد که نسبت آن‌دو در آلیاژ تعیین کننده نوع برنج با توجه به مورد استفاده آن است.
اطلاعات بیشتر

تنگستن

تنگستن (Tungsten) از فلزات واسطه می باشد. اگرچه طبیعت فیزیکی (دمای ذوب بالا، چگالی بالا، فشار بخار پایین و غیره) دلیل اصلی گسترش کاربردهای تنگستن می¬ باشد
اطلاعات بیشتر

تفاوت های فلز خالص و آلیاژ

فلزات خالص مانند آهن یا آلومینیوم منجمد نمی شوندو مانند آلیاژهای خود شروع به تبلور می کنند.
اطلاعات بیشتر

منیزیم

سبک ترین فلز در بین فلزات سازه ای است به طوریکه وزن الومینیوم 1.5 برابر وزن آهن و 4 برابر وزنآن می باشد. قابلیت ماشین کاری بالایی دارد و با اکثر روش های معمول می توان آنرا ریخاه گری کرد قطعات ریختگری آن استحکام و سختی و مقاومت ضربه بالایی دارند هدایت ا ...
اطلاعات بیشتر

قلع

قلع: یکی از اولین فلزاتی است که برای بشر شناخته شده می باشد. فلزی غیر سمی نرم قابل انعطاف و مناسب برای نورد سرد می باشد.
اطلاعات بیشتر

منگنز

منگنز فلزی سفید –خاکستری رنگ است که شباهت هایی با آهن دارد.فلزی سخت و بسیار ترد می باشد که به آسانی به حالت مذاب در نمی آید ولی بسیار آسان اکسید می شود.
اطلاعات بیشتر