درباره آهن20 آگهی‌های خرید آگهی‌های فروش مناقصه‌ها مزایده‌ها دانستنی‌های فولاد قیمت روز آگهی‌های خدمات

آلومینیوم

آلومینیوم فلزی نرم و سبک است که دارای ظاهر نقره ای کدر می باشد زیرا وقتی در معرض هوا قرار می گیرد، یک لایه نازک از اکسیدآلومینیوم روی آن تشکیل می شود.

 • چگالی آلومینیوم: آلومینیوم در حدود یک سوم وزن  مس ، فولاد  یا  برنج  با حجم مساوی را دارد.
 • خواص شیمیایی آلومینیوم : آلومینیوم دارای خواص بسیار مفید و جالبی می باشد. در هوای مرطوب به آرامی با اکسیژن ترکیب شده و اکسید آلومینیوم تشکیل می شود. اکسید آلومینیوم یک لایه بسیار نازک نسبتا سفید است که بر روی سطح فلز، تشکیل می ­شود. این پوشش از واکنش بیشتر با اکسیژن جلوگیری کرده و فلز را از خوردگی بیشتر محافظت می­ کند. آلومینیوم فلز نسبتا فعالی است که با اسیدهای خیلی گرم و همچنین با قلیایی ها، واکنش می ­دهد. قلیا یک ماده شیمیایی با خواص مخالف اسید است. اینکه یک عنصر هم با اسید و هم با باز واکنش دهد یک امر غیر عادی است. به چنین عناصری آمفوتر گفته می­ شود. آلومینیوم همچنین به سرعت با آب گرم واکنش می­ دهد. در حالت پودری شکل، هنگامی که در معرض شعله قرار گیرد، به سرعت مشتعل می­ شود.
 • مقاومت به خوردگی آلومینیوم:  آلیاژ  های آلومینیوم دارای مقاومت به خوردگی بالایی هستند که در نتیجه لایه اکسیدی تشکیل شده در اثر واکنش با اتمسفر می­ باشد. این لایه مقاوم، آلومینیوم را از بیشتر مواد شیمیایی، شرایط هوا زدگی و حتی بیشتر اسیدها محافظت می­ کند، اما مواد آلکالین به عنوان مواد نفوذ کننده به پوسته شناخته می­ شوند و سبب خوردگی فلز می­ شوند.
 • استحکام: آلومینیوم می تواند تحت بارها و فشارهای زیاد ایستادگی کند، هنگامی که آلیاژ می شود می تواند استحکامی تقریبا معادل فولاد داشته باشد. در دما های نسبتا بالا (200-250 درجه سانتی گراد) آلیاژ های آلومینیوم تمایل به از دست دادن استحکام خود را دارند. اما در دما های زیر صفر، تا زمانی که شکل پذیری آنها حفظ شود، استحکامشان افزایش می یابد که این موضوع آلومینیوم را بعنوان آلیاژ های دما پایین مناسب می ­سازد.
 • انعطاف پذیری: در کاربرد هایی که علاوه بر استحکام نیاز به انعطاف پذیری می باشد می توان از آلومینیوم استفاده کرد.

آلیاژهای آلومینیوم در حالت کلی به دو دسته کار پذیر و ریختگی تقسیم بندی می شوند. برخی از کاربردهای آلومینیوم در ذیل آورده شده است:

 •  قوطی های کنسرو و فویل ها
 • وسایل آشپزخانه
 • درب منازل مسکونی
 • کاربردهای صنعتی در جایی که استحکام، سبکی و مواد ساده مورد نیاز است.
 • سیم های الکتریکی، اگرچه هدایت الکتریکی تنها در حدود 60% مس می باشد، از این فلز در خطوط انتقال الکتریسته به دلیل وزن کم و قیمت پایین استفاده می­شود.
 • آلیاژهای آلومینیوم در ساخت هواپیما و موشک ها، بسیار مهم و حیاتی هستند.

  

ويژگيهاي قابل توجه 
آلومينيوم، فلزي است نرم و سبك، باقابليتهاي زياد، به رنگ نقره‌اي متمايل به خاكستري مات و لايه نازك اكسيداسيون كه در مجاورت هوا در سطح آن تشكيل ميشود و از زنگ خوردگي بيشتر جلوگيري ميكند. وزن آلومينيوم تقريبا يك سوم فولاد يا مس است.همچنين بسيار بادوام و مقاوم در برابر خوردگي است. بعلاوه، اين عنصر غير مغناطيسي، بدون جرقه، دومين فلز چكش خوار و ششمين فلز انعطاف‌پذير است.

كاربردها 
چه از نظر كيفيت و چه از نظر ارزش، آلومينيوم كاربرديترين فلز بعد از آهن است و تقريبا در تمامي بخشهاي صنعت داراي اهميت ميباشد. آلومينيوم خالص ، نرم و ضعيف است،اماميتواند آلياژهايي را با مقادير كمي از مس ، منيزيوم ، منگنز ، سيليكون و ديگر عناصر بوجود آورد كه اين آلياژها ويژگيهاي مفيد گوناگوني دارند. اين آلياژها اجزاي مهم هواپيماهاوراكتها راميسازند. وقتي آلومينيوم در خلاء تبخير شود، پوششي تشكيل ميدهد كه هم نور مرئي و هم گرماي تابشي را منعكس ميكند. اين پوشش لايه نازك اكسيد آلومينيوم محافظ را بوجود ميآورد كه همانند پوششهاي نقره خاصيت خود را از دست نميدهند. يكي ديگر از موارد استفاده از اين فلز در لايه آينههاي تلسكوپهاي نجومي است.

آخرین آلیاز آلومینیو م  الومینیوم لیتیومی است که فوق العاده سبک و محکم است.

معرفی صنعت آلومینیوم:

آلومینیوم یکی از فلزات اساسی غیر آهنی است. امروزه تولید این فلز از تمامی فلزات غیر آهنی بیشتر میباشد.

مصارف بسیار زیاد و متنوعی در صنایع فضایی کشتی سازی ماشین سازی حمل و نقل الکترونیک لوازم خانگی بسته بندی و...دارد. این فلز به علت خواص ویژه الکتریکی مکانیکی خصوصا سبک بودن  فلز قرن لقب گرفته است.

این فلز پس از اکسیژن و سیلیسیم فراوان ترین عنصر در پوسته ی زمین نیز می باشد.

آلومینیوم کاربردی ترین فلز بعد از آهن است و در تمامی بخش های صنعت دارای کاربرد است.مشخصاتی چون وزن کم مقاومت مکانیکی زیاد مقاومت در برابر اکسیداسیون و هدایت الکتریکی خوب باعث شده که این فلز موارد استفاده زیادی در صنعت پیدا کند .

ویژگی های آلومینیوم:

وزن کم ، مقاومت مکانیکی زیاد ، مقاومت در برابر اکسیداسیون و هدایت الکتریکی خوب موجب افزایش استفاده از این فلز در صنایع مختلف شده است .

آلومینیوم خالص نرم و ضعیف است اما میتوان آلیاژهایی را با مقادیر کمی از مس و منیزیوم منگنز و سیلیکون و دیگر عناصر به وجود آورد که این آلیاژها ویژگی های مفید گوناگونی دارند. این آلیاژها اجزای مهم هواپیما و راکت ها را میسازند .

موسسه بین المللی آلومینیوم ویژگی های کلیدی و اساسی این فلز جوان که موجب کاربرد گسترده ی آن در صنایع مختلف گردیده به شرح زیر ارائه نموده است:

1- انعطاف پذیری

2-دوام

3- نفوذناپذیری

4-سبکی

5-مقاومت در برابر خوردگی

6-قابلیت بازیافت

7-استحکام

 

تولید آلومینیوم

آلومینیوم از سنگ معدنی به نام بوکسیت که معمولا حاوی 40-60% آلومینیای هیدراته به همراه ناخالصیهایی مانند اکسید آهن سیلیس و تیتان است تهیه میشود. استرالیا جاماییکا و گینه مهم ترین تولید کنندگان فعلی بوکسیت میباشند. زمانی که نیاز به استفاده از بوکسیت های حاوی مقادیر زیاد سیلیس باشد باید با استفاده از روش هایی مانند فلوتاسیون .این ناخالصیها را از سنگ معدن خارج نمود که این امر باعث افزایش بها خواهد شد.

در بسیاری از کشورها کاربرد آلومینیوم در پنج حوزه فعالیتی : ساختمانی و مخازن و بسته بندی حمل و نقل هادی های برق ماشین سازی و تجهیزات تقسیم میگردد . امروزه توجه زیادی به استفاده مجدد از آلومینیوم میشود و علت آن نیز این است که انرژی لازم برای ذوب مجدد قراضه آلومینیوم فقط 5% مقدار انرژی لازم برای تولید آلومینیوم اولیه از سنگ معدن بوکسیت است .

آلیاژهای آلومینیوم قابل تصویه نیستند بنابراین ذوب مجدد باعث کاه خلوص و کیفیت آنها  میشود و در نتیجه از آنها فقط برای مصارف ریختگی استفاده میشود .بناباین نیاز است تا حد ممکن از قراضه آلومینیوم برای تولید بیلت ریختگی مورد استفاده آلیاژهای کار شده استفاده گردد.از آنجایی که بیش از 60% قراضه ها حاصل فرآیندهای تولیدی است با به کار گیری قراضه در  فرآیند مدار بسته امکان استفاده مجدد از قراضه ها برای تولید محصولات کار ÷ذیر وجود دارد . صنعت بسته بندی نیز منبع دیگری برای قراضه آلومینیوم به حساب می آید در اغلب کشورها روند جمع آوری و استفاده مجدد قوطی های تمام آلومینیومی نوشابه برای تولید ورق مورد نیاز برای تولید قوطی در حال رشد است.

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیومی (به اصطلاح غلط ورق آلمیون یا آلومینی) نوع خاصی از ورق است که با ویژگی های فلز آلومینیوم تولید شده و در دسته ورق های فلزی سبک قرار می گیرد.

سبکی وزن ، قیمت مناسب ، شکل پذیری بالا و ظاهر تمیز و زیبا از ویژگی های قابل ذکر ورق آلومینیومی است.

در کنار مزایای فوق باید به مقاومت بالای فیزیکی و همچنین مقاومت این فلز در برابر زنگ زدگی یا اکسیداسیون اشاره کرد.

ورق آلومینیوم  را می توان در ابعاد مختلف و در دو نوع بی رنگ و رنگی پیدا کرد.

ورق های آلومینیوم به دو صورت رول و شیت (برگ شده) در بازار موجود است.

در حالت کلاف (رول فرم ) می توان ابعاد طولی دلخواه را سفارش داد. همچنین در این حالت می توان فرمینگ های شادولاین ،کرکره، ذوزنقه ، دامپا و ... را نیز از ورق آلومینیوم تولید کرد.

به جز ورق صاف رول و شیت، و فرمینگ های مختلف ورق آلومینیومی آجدار نیز موجود است که بسیار پر کاربرد نیز هست.

جدول وزنی ورق آلومینیوم را در زیر مشاهده می کنید :

 

ردیف

طول(میلی متر)

عرض (میلی متر)

ضخامت(میلی متر)

وزن(گرم)

1

2000

1000

25 صدم

1350

2

2000

1000

40 صدم

2160

3

2000

1000

50 صدم

2700

4

2000

1000

1

5400

5

2000

1000

2

10800

 

 

متالوژی فیزیکی آلیاژهای آلومینیم

اگرچه بیشتر فلزات می توانند با آلومینیوم آلیاژ شوند اما تعداد کمی از آنها دارای حلالیت جامد کافی به عنوان    افزودنی های آلیاژی هستند.از میان عناصری که به طور معمول استفاده میشوند فقط روی و منیزیوم مس و سیلیس حلالیت کافی دارند .

مصارف و کاربردهای آلومینیوم:

آلومینیوم ،کاربردی ترین فلز بعد از آهن است و تقریبا  در تمامی بخش های صنعت دارای اهمیت و کاربرد می باشد .مشخصات آلومینیوم باعث شده که این فلز مورد استفاده زیادی در صنعت پیدا کند .

به طور خلاصه می توان گفت که این فلز در صنایع حمل و نقل (هوایی، دریایی ،ریلی) قوطی ها و بسته بندی ها ، ساختمان سازی ،صنایع برق ، تولید تجهیزات و ماشین آلات صنعتی ، مصارف متالوژی ، باتری ها ، نیمه هادی ها و غیره کاربرد دارد.

 

مطالب مرتبط

فلز روی      

مس      

فولاد      

سرب      

چدن      

تیتانیوم      

نیکل      

برنج      

تنگستن      

منیزیم      

منگنز        

قلع       

انتشار آگهی در تلگرام

 

 

مس

مس فلز نسبتاً قرمز رنگی است که از خاصیت هدایت الکتریکی و حرارتی بسیار بالایی برخوردار است.(در بین فلزات خالص، تنها خاصیت هدایت الکتریکی نقره در حرارت اتاق از مس بیشتر است)
اطلاعات بیشتر

فولاد

اصطلاح afshar یا پولاد برای آلیاژهای آهن که بین 0/025 تا حدود 0/03 درصد کربن دارند بکار میرود فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری نیز همراهند .
اطلاعات بیشتر

سرب

سرب از عنصرهای شیمیایی واسطه در جدول تناوبی است. سرب همچنین در رده فلزها قرار دارد. این فلز تشعشعات هسته‌ای را عبور نمی‌دهد. سرب در طبیعت به شکل کانی به نام گالن (سیستم تبلور کوبیک یا مکعبی) یافت می‌گردد.
اطلاعات بیشتر

چدن

چدن به آلیاژهایی از آهن و کربن که بین ۲.۱الی ۶.۲ درصد کربن داشته باشند، گفته می‌شود. رنگ مقطع شکست این آلیاژ به عنوان شناسه نامگذاری انواع مختلف آن به کار می رود.
اطلاعات بیشتر

تیتانیوم

تیتانیوم عنصری است فلزی با عدد اتمی ۲۲، در گروه IVB که در دورهٔ چهارم جدول تناوبی جای دارد.
اطلاعات بیشتر

نیکل

نیکل عنصر ۲۸ با معادل انگلیسی nickel نیکل فلزی مقاوم ، چکش خوار، براق با ساختار بلورین و مکعبی شکل به رنگ سفید و نقره ایمیباشد .
اطلاعات بیشتر

برنج

برنج آلیاژی از مس و فلز روی می‌باشد که نسبت آن‌دو در آلیاژ تعیین کننده نوع برنج با توجه به مورد استفاده آن است.
اطلاعات بیشتر

آهن آلات قراضه

آهن قراضه، ماده اي قابل بازيافت بازیافت به آماده‌سازی مواد برای استفاده مجدد گفته می‌شود. موادی که معمولا قابل بازیافت می باشند
اطلاعات بیشتر

تنگستن

تنگستن (Tungsten) از فلزات واسطه می باشد. اگرچه طبیعت فیزیکی (دمای ذوب بالا، چگالی بالا، فشار بخار پایین و غیره) دلیل اصلی گسترش کاربردهای تنگستن می¬ باشد
اطلاعات بیشتر

تفاوت های فلز خالص و آلیاژ

فلزات خالص مانند آهن یا آلومینیوم منجمد نمی شوندو مانند آلیاژهای خود شروع به تبلور می کنند.
اطلاعات بیشتر

منیزیم

سبک ترین فلز در بین فلزات سازه ای است به طوریکه وزن الومینیوم 1.5 برابر وزن آهن و 4 برابر وزنآن می باشد. قابلیت ماشین کاری بالایی دارد و با اکثر روش های معمول می توان آنرا ریخاه گری کرد قطعات ریختگری آن استحکام و سختی و مقاومت ضربه بالایی دارند هدایت ا ...
اطلاعات بیشتر

منگنز

منگنز خالص بسیار ترد است و در کاربردهای سازه ای نمیتوان از آن استفاده کرد به آسانی اکسید می شود و در هوای مرطوب به سرعت زنگ می زند.
اطلاعات بیشتر

نیکل

نیکل و آلیاژهای آن نقش حیاتی در صنعت دارند و این به خاطر توانایی بالای آنها در شرایط کاری متغییر و شدید مثل محیط های خورنده دماهای کاری بالا و تنشهای بالا و یا ترکیبی از این شرایط کاری.
اطلاعات بیشتر

قلع

قلع: یکی از اولین فلزاتی است که برای بشر شناخته شده می باشد. فلزی غیر سمی نرم قابل انعطاف و مناسب برای نورد سرد می باشد.
اطلاعات بیشتر