درباره آهن20 آگهی‌های خرید آگهی‌های فروش مناقصه‌ها مزایده‌ها دانستنی‌های فولاد قیمت روز آگهی‌های خدمات

میلگرد

میلگرد یا آرماتور، فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولادی که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد می‌باشد و فولاد میلگرد نامیده می‌شود. البته در موارد خاصی از فولاد ساختمانی نظیر نیمرخ‌های شکل، ناودانی و یا قوطی نیز برای مسلح کردن بتن استفاده می‌شود.

در کشورهای مختلف فولاد میلگرد با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند و در هر استانداردی طبقه بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها وجود دارد. در ایران قسمت عمده فولادهای میلگرد که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند با استاندارد روسی مطابقت دارند. فولادی که در ایران تولید می‌شود (طبق استاندارد روسی) به سه گروه تقسیم می‌شود: فولاد نوع A-۱، فولاد نوع A-۲ و فولاد نوع A-۳. فولاد A-۱ از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی آن به ترتیب ۲۳۰۰ و۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد. فولاد A-۲ از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است، و فولاد A-۳ نیز از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد. از نظر تنوع قطر میلگردها نیز استانداردهای تولید کنندگان متفاوت است. در سیستم روسی که در کارخانجات ذوب آهن اصفهان مورد استفاده‌است میلگردها تا قطر ۴۰ میلیمتر ساخته می‌شوند.

 

انواع میلگرد طبق استاندارد روسی

 
       
       
 

علامت استاندارد
ملی 1332 ایران

حداقل مجاز مقاومت کشش
(
N/[mm]^2)

حداقل مجاز مقاومت تسلیم
(
N/[mm]^2)

شکل ظاهری

رده سختی

 

(A1 (S240

س 240

360

240

ساده

نرم

 

(A2 (S340

آج 340

500

340

آجدار مارپیچ

نیمه سخت

 

(A3 (S400

آج 400

600

400

آجدار جناقی

سخت

 

(A4 (S500

آج 500

650

500

آجدار مرکب

سخت

 
       

* تفاوت میلگردA2باA3این است کهA2آج مارپیچ دارد وA3به صورت 7، 8 است.
A4ترکیبی از این دو طرح است.

 
 
 

 

منبع : fa.wikipedia.org

ميلگرد هاي آلياژ سازي شده و ترمکس ( خنک کاري و برگشت تحت کنترل ) چيست؟ 

فرآيندهاي توليد ميلگرد در کشورهاي پيشرفته جهان به روشهاي مختلف مي باشد . در استانداردهاي معتبر دنيا برحسب شرايط اقليمي هر کشور فرآيندهاي توليد بطور کاملاً روشن و با لحاظ پارامترهاي مختلف تحت کنترل قرار مي گيرند :

1-در کشور ژاپن كه از نظر شرايط اقليمي کشوري زلزله خيز مي باشد ، استاندارد ملي آن کشور JIS آناليز شيميايي را متناسب با فرآيند توليد ( از روش آلياژي ) تعريف مي نمايند و هيچگونه اشاره اي به فرآيند توليد از طريق عمليات حرارتي (ترمكس ) ننموده است و به عبارت ديگر مصرف ميلگردهاي ترمكسي در آن كشور توصيه نمي شود .

2-در کشورهاي اروپائي که از نظر زلزله خيزي در رده کشورهاي امن مي باشند و نسبت به کشور ژاپن خطر زلزله در آنها بسيار پائين تر مي باشد روش ترمکس ( عمليات حرارتي ) را مدنظر قرار داده و آناليز شيميايي را متناسب با فرآيند توليد ميلگرد با روش فوق الذکر در نظر گرفته اند ،

3- در استاندارد ملي ايران به شماره 3132 كه برگرفته از چندين استاندارد مرجع ( اروپايي EN , DIN, و ژاپن JIS و آمريکاASTM و ISO ) مي باشد هر دو روش فوق الذکر در نظر گرفته شده است ولي بخاطر ضريب امنيت بالاي مصرف در بند 13 استاندارد ( نشانه گذاري ) بصراحت توليد کنندگان را موظف به آگاهي دادن به مصرف کننده از لحاظ فرآيند توليد ميلگردها نموده است . به اين صورت که بايستي بر روي پلاک الصاقي علامت مشخصه ايي دال بر انجام توليد به روش ترمکس حک شود و مقطع شاخه هاي اين نوع محصول به يک رنگ تعريف شده ايي رنگ آميزي گردد و همچنين در گواهينامه فني جمله فرآيند توليد بوسيله خنک کاري و برگشت تحت کنترل درج گردد . با توجه به پيوست الف در استاندارد ملي ايران انجام عمليات جوشکاري بر روي اين نوع ميلگردها مجاز نمي باشد .

 


لازم به ذكر است در روش آلياژسازي شده ، فولاد مورد نياز براي توليد ميلگرد مورد نظر ، در فرآيند فولادسازي و از طريق اضافه نمودن فروآلياژها ساخته شده و شمش توليدي در فرآيند نورد به شكل مورد نظر درمي آيد و سپس در محيط آزاد و به مرور خنك مي شود . در اين حالت ميلگرد توليدي از سطح بيروني تا مركز آن داراي خواص مكانيكي و مشخصات شيميائي يكسان مي باشد و در مواقع زلزله و فشار مقاومت يكنواخت و مناسبتري را از خود بروز مي دهد .اما براي ميلگردهاي توليد شده به روش ترمكس اينگونه است كه شمش فولادي مورد استفاده داراي كلاس آناليز شيميائي پائينتري بوده و براي رسيدن به مقاومت مورد نياز مطابق استاندارد ، ميلگرد توليدي را كه داراي دماي بالايي مي باشد از داخل لوله هاي آب عبور داده و به يكباره سطح بيروني خنك مي شود . در اين حالت سطح ميلگرد تا عمق مشخصي داراي مقاومت بالاتر( مثلاً 400 ) مي باشد اما مغز ميلگرد داراي مقاومت پائينتري ( مثلاً حدود 340 ) خواهد داشت .از اين رو در بكارگيري اين نوع ميلگرد در سازه هاي تحت فشار و مناطق زلزله خيز بايد احتياط هاي لازم را به عمل آورد و در محاسبات آن دقت مضاعف اعمال گردد . قيمت تمام شده ميلگردهاي آلياژسازي شده بالاتر از ترمكسي مي باشد .

منبع : http://esfahansteel.com

وزن شاخه 12 متری (kg)سایز میلگرد (mm)
68
7.810
1112
1514
2016
2518
3020
3722
4725
5828
6630
7532
8534
9536
10638
11840

 

فرآیند تولید میلگرد:
فرآیند تولید با دریافت شمش استاندارد آغاز می گردد پس از تاييد آناليز شمشهاي وارده توسط بخش كنترل كيفيت ، مجوز شارژ آنها به كوره توسط اين بخش به واحد توليد داده مي شود . شمشهاي وارده داراي ابعاد مقطعی 130×130 ، 125×125و 150×150 ميليمتر و طولهاي 6 متر و 12 متر ميباشند، شمش ها ابتدا توسط گیوتین هیدرولیکی برش خورده و به طولهاي 3 متري كه متناسب با عرض كوره ميباشد ، تقسيم مي شوند.

شمشهاي 3 متري به وسيله جرثقيل سقفي بر روي ورودي كوره قرارداده مي شوند و با فشار جك هیدرولیک به داخل كوره هدايت مي گردند. کوره داراي يك قسمت پيش گرم كن با دماي حدود 700 درجه سانتيگراد و كوره حرارتي با دماي 1250 درجه سانتيگراد است . در قسمت كوره حرارتي دماي شمش به حد مطلوب نوردي رسيده و با شارژ شمشهاي جديد و تحت تاثير همان فشار جك ورودي كوره ، اين شمشهاي ملتهب و آماده نورد توسط اجکتور از كوره خارج و به وسيله روليكهايي به سمت استند ابتدايي ( رافينگ ) رانده مي شوند. در طول خط توليد تعدادي استند وجود دارد ( با توجه به سايز ميلگرد ، تعداد استندها تغيير ميكند ) كه در هر كدام دو غلطك  بر روي يكديگر قراردارند كه در جهت عكس هم چرخش مي كنند . شمش خروجي از كوره با عبور از هر استند و از بين اين غلطكها از ابعاد آنها كاسته و به طول آنها اضافه ميگردد . مقطع شمشها با خروج از هر استند و ورود به استند بعدي به هر يك از شكلهاي مربع و بيضي در مي آيند . شمشها با عبور از استندهاي مياني به طور مرتب از قطر آن كم مي شود ، به گونه ايي كه با عبور از آخرين استند اين بخش به سايز مورد نظر در برنامه توليد مي رسد . شمش به سايز مطلوب رسيده از آخرين استند مياني به استند پایانی وارد مي شود و با عبور از بين غلطكهاي آن آجدار شده و به طرف بخش بعدي هدايت مي شود . در اينجا دماي ميلگرد از 1250 درجه اوليه به حدود 900 درجه سانتيگراد ميرسد.


اين قسمت از خط توليد لوله هاي چدني با قطر حدود 5 سانتيمتر و طول حدود 20 سانتيمتر   هستند كه با فواصل حدود 10 سانتيمتر در امتداد يكديگر قرار دارند و ميلگرد با سرعت بين 6 تا 14 متر بر ثانيه ( بسته به سايز ميلگرد توليد شده سرعت آن متغير است ) از درون آنها به سمت بستر خنك كننده حركت ميكنند. قبل از بستر خنك كننده پينچ رول و قیچی متراژ  قراردارند كه قبل از هدايت ميلگردها به درون فك بستر خنك كننده ، آنها را به صورت اتوماتيك در طولهاي 24 متر برش مي زند . ميلگردهاي 24 متري ابتدا به درون فك کولینگ بد وارد مي شوند. تنظيمات كامپيوتري در اين بخش فوق العاده حائز اهميت است . زيرا سرعت قطع شدن ميلگردها ، باز شدن دهانه فك و سرعت جابجايي محلهاي قرار گيري ميلگرد بر روي بستر بايستي حتي بدن كسري از ثانيه هماهنگ باشد . لازم به ذكر است كه اين هماهنگي بين كليه قسمتهاي خط توليد وجود دارد . به منظور كنترل نرم افزاري خط توليد ، سيستمي طراحي شده كه اين سيستم در اتاق كنترل قراردارد . اين سيستم به وسيله اپراتور و از طريق مانيتورها از كوره تا بسته بندي را كنترل مي نمايد  با اين سيستم حتي دماي لحظه به لحظه درون كوره را هم كنترل مي نمايند.


با باز شدن هر بار دهانه فك ، يك یا دو ميلگرد 24 متري (وابسته به سایز تولیدی) بر روي بستر قرار مي گيرد. اين بستر كه از شيارهايي كنار هم  با مقطع V تشكيل شده است حول دو محور ( مثل چرخ تانك ) حركت مي كند .قرار گيري ميلگردها بر روي اين بستر كه داراي عرض 36 متر ميباشد و مدت زماني كه طول مي كشد تا ميلگردها به انتهاي بستر برسند باعث مي شود كه از دماي آنها كاسته شود . در انتهاي چرخش بستر در حول محور خود ميلگردها بر روي روليكهايي مي افتند كه آنها را به قسمت پاياني خط انتقال مي دهند . در قسمت پاياني و قبل از بسته بندي يك قيچي نصب شده است كه اپراتور آن ميلگردها را به طولهاي 12 متري برش مي زند . اين ميلگردهاي 12 متري به وسيله پوشرهايي تخليه و مجددا" توسط روليكهايي به دستگاه بسته بندي هدايت و پس از تسمه پيچي اتوماتيك ، با كمك جرثقيل سقفي و به وسيله اپراتور به انبار محصول منتقل ميگردند.

 

انواع میلگرد و تفاوت آن ها

 

استحکام بتن فوق العاده زیاد است. نیروی خیلی زیادی برای خرد کردن بتن لازم است. با این حال بتن قابلیت کششی نسبتا ضعیفی دارد و نیروی کمتری برای ترک انداختن روی بتن به وسیله خم یا پیچش لازم است تا اینکه مستقیما بخواهیم خردش کنیم. برای افزایش قدرت کششی بتن از میله تقویت کننده یا میلگرد استفاده می‌شود.

میلگرد ها در طول و قطرهای مختلفی موجود اند، اما تنها 6 نوع میلگرد رایج وجود دارد: اروپایی ( آلیاژ کربن، منگنز ،  سیلیکون و غیره)؛ فولاد کربن (میلگرد سیاه عادی)؛ گالوانیزه؛ روکش اپوکسی؛ فایبرگلاس و فولاد استنلس. هر کدام از این میلگردها نقاط قوت و ضعف خود را دارند.

 

انواع میلگرد

میلگرد اروپایی: نقطه قوت میلگرد اروپایی قیمت آن است. اصولا از منگنز تولید شده، میلگرد اروپایی از لحاظ خم شدن کمترین مقاومت را در میلگردها دارد. استفاده از این نوع میلگرد معمولا در فضاهای زلزله خیز و پروژه هایی که ملزم ساختار صحیح مهمی هستند توصیه نمی‌شود.

میلگرد فولاد کربن: رایج ترین نوع میلگرد، میلگرد سیاه است که در هر پروژه ای به جز چند مورد استثنا کاربرد داره. بزرگترین ضعف میلگرد سیاه زنگ زدن آن است. هنگامیکه میلگرد زنگ بزند بتن اطرافش را ترک می‌اندازد و می‌شکند. در موقعیت هایی که ممکن است میلگرد در معرض رطوبت و آب قرار گیرد انتخاب های بهتری نسبت به میلگرد سیاه وجود دارد. اما با توجه به نسبت ارزشش به میزان استحکام کششی میلگرد سیاه بهترین میلگرد موجود است.

میلگرد روکش اپوکسی: میلگرد روکش اپوکسی همان میلگرد سیاه با روکش اپوکسی است. همان استحکام بافت را دارد، اما 70 تا 1700 برابر نسبت به زنگ زدگی مقاوم تر است.

میلگرد گالوانیزه: میلگرد گالوانیزه تنها چهل برابر نسبت به میلگرد سیاه در مقابل زنگ زدگی مقاوم است، اما آسیب رسیدن به روکش میلگرد گالوانیزه خیلی سخت تر است. به همین دلیل از میلگرد روکش اپوکسی با ارزش تر است. گرچه تقریبا 40% گرانتر از میلگرد روکش اپوکسی است.

میلگرد فایبرگلاس: فایبرگلاس یک ترکیب شبیه به فیبر کربن است. در نتیجه هنگام استفاده از فایبرگلاس خم دادن مجاز نیست. با این حال زنگ نمی‌زند. با توجه به این موضوع فایبرگلاس یک میله تقویت کننده بتن بی نظیر است. درحالیکه هر نیم کیلوگرم 10 برابر گرانتر از میلگرد اپوکسی است، فوق العاده سبک است. پس با در نظر گرفتن میزان طول قیمت تقریبا دو برابر است.

 

میلگرد فولاد استنلس: میلگرد فولاد استنلس گرانترین میله تقویت کننده موجود است، حدود 8 برابر قیمت میلگرد اپوکسی  دارد. این بهترین میلگرد برای اکثر پروژه ها است. با این حال، استفاده از فولاد استنلس در تمامی جای ها به جز شرایط خیلی منحصر بفرد معمولا به درد نمی‌خورد. اما برای افرادی که دلیلی برای استفاده از آن دارند، میلگرد فولاد استنلس 1500 برابر بیشتر نسبت به میلگرد سیاه به زنگ زدگی است. در مقایسه با سایر میلگرد ها نسبت به آسیب خیلی مقاوم تر از نمونه های میلگرد ضد زنگ و مقاوم در برابر زنگ زدگی است.

 

 علامت گذاری میلگرد: میلگردها دارای علائمی هستند که نشان دهنده سایز، گرید، آلیاژ فولادی میلگرد و همچنین محل تولید است. شکل زیر این علائم را توضیح می‌دهد.

هر میلگردی با علامت گذاری های خاص خودش تولید می‌شود. حرف یا نشان بالایی در علامت گذاری کارخانه سازنده را معرفی می‌کند. علامت بعدی نشان دهنده سایز میلگرد است.

سومین علامت نوع میلگرد را مشخص می‌کند. معمولا S برای فولاد کربن و W برای آلیاژ فولاد ضعیف به کار می‌رود.

در آخر نیز گرید میلگرد نوشته شده است.

 آهن 20

نگهداری صحیح میلگرد

 1. هنگامی که شرکت ساخت و ساز میلگرد ها را دریافت می‌کند باید آن ها را روی پالت های چوبی یا یک سطح بالا آمده غیر فلزی قرار داده شود. انبار کردن آن ها در این شرایط باعث جلوگیری از زنگ زدگی به مرور زمان توسط آب های زیرزمینی می‌شود.

2. هنگام انبار کردن میلگرد بر روی پالت های چوبی یا یک سطح بالا آمده غیرفلزی حتما آن ها را با یک روکش ضد آب بپوشانید.

3. بر گوشه های روکش بلوکه های سنگین قرار دهید تا به خوبی از میلگردها محافظت کند. قرار دادن طولانی مدت میلگرد در محیط باز می‌تواند باعث زنگ زدی شود و سطح بهره وری آن را پایین بیاورد.

 

مطالب مرتبط

طناب فولادی      

مفتول سیاه آنیل شده       

انتشار آگهی در تلگرام

مفتول سیاه آنیل شده

مفتول سیاه آنیل شده(black annealed wire) با نام تجاری مفتول پخته شده،مفتولی است که از حرارت دیدن مفتول های سخت صنعتی تا دمای 900 درجه سانتیگراد در شرایط خلاء در کوره آنیل تولید می شود.
اطلاعات بیشتر

فولاد

اصطلاح afshar یا پولاد برای آلیاژهای آهن که بین 0/025 تا حدود 0/03 درصد کربن دارند بکار میرود فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری نیز همراهند .
اطلاعات بیشتر

طناب فولادی

طناب فولادی (wire rope) یا طناب سیمی نوعی طناب است که از چند رشته (strand) سیم(wire) فلزی پیچ خورده وبه صوررت مارپیچ درست شده است.
اطلاعات بیشتر

ناودانی

اطلاعات بیشتر

تفاوت های فلز خالص و آلیاژ

فلزات خالص مانند آهن یا آلومینیوم منجمد نمی شوندو مانند آلیاژهای خود شروع به تبلور می کنند.
اطلاعات بیشتر

منگنز

منگنز فلزی سفید –خاکستری رنگ است که شباهت هایی با آهن دارد.فلزی سخت و بسیار ترد می باشد که به آسانی به حالت مذاب در نمی آید ولی بسیار آسان اکسید می شود.
اطلاعات بیشتر